MEKAN ARAYIN

Nişan Organizasyonu ve Nişan Mekanları

 Nişanlılık dönemleri, nişanlanma törenleri artık biraz mazide kalmış gibi görünse de, toplumumuzda nişan evlilik yolunda ilk ciddi adımların atıldığı dönemdir muhakkak. Gelin ve damat adaylarının aileleri artık birbirleri ile gerçek anlamda tanışma sürecine girmiştir. Nişan kelimesinin sözlük anlamı işaret, iz, belirti, alamet manasına gelmektedir işte bu yüzden evliliğin belirtisi, alameti anlamında kullanılmış. Nişanlanan çiftlere yarı evli de diyebiliriz zaten ilk adımı atmışlar sadece evet demek kalmış... Kişisel bir tercih olark nişan aile içerisinde küçük bir kutlama şeklinde olabileceği gibi görkemli bir düğün havasında da geçebilir. Tercihiniz ne olursa olsun nişan töreni ciddi bir hazırlık süreci gerektirir. Nişanlılık dönemi bir bakıma evlilik hazırlıklarının da hızlandığı dönem olduğundan Ufak tefek streslerin yaşanması normaldir. O andan itibaren her anınızın, koşuşturmanızın ve hatta stresin bile keyfini çıkarmalısınız, çünkü evlendikten sonra bu zamanları tekrar yaşamak da imkansız.

Nişan mekanı seçiminizi ev haricinde tutuyorsanız büyük ihtimalle bu kız tarafının seçimine kalmış olacaktır çünkü geleneklerimize göre nişan sürecinde ağırlık düğündeki gibi erkek tarafının üzerinde değil daha çok kız tarafının üzerindedir.

Nişan yüzükleriniz hayatınız boyunca takacağınız en anlamlı aksesuarlarınızdan olacaktır. Geleneklerimize göre yüzükler damadın geline, gelinin damada hediyesi şeklinde karşılıklı olarak alınır. Karar verme aşamasında kafanızın karışmaması için ve beğenmeme korkusunu üstünüzden atmak için süpriz yapmak yerine birlikteyken seçimizi yapmanız daha iyi olacaktır. Tabi yüzüklerin içerisine isimlerinizi ve nişan tarihinizi yazdırmayı da unutmayın.

Ve geldik nişan törenine, elbette muhteşem gözükmeniz gereken günlerden biri de nişan gününüzdür. Düğününüzde beyazlar içinde bir peri kızı gibi olacağınıza göre, nişan gününüzde belki biraz daha canlı renkleri önerebiliriz. Nişan kıyafetinizin modelini ise seçtiğiniz mekan ve davet şekliniz belirleyecektir.

Nişanlanacak olan çiftlerin karşılıklı olarak nişan bohçası hazırlamaları da birçok yöremizde adettir. Nişan öncesinde kız ve erkek tarafı birbirlerine süslenmiş birer bohça gönderir. Nişan bohçalarının içinde bulunması gerekenler için Düğün Hazırlıkları bölümümüze göz atabilirsiniz.

Nişan töreniniz de profesyonel olsun ya da olmasın mutlaka bir fotoğrafçı olmalıdır. Bu kişi aileden biri de olabilir, bir arkadaşınız da olabilir ama profesyonel ellerce çekilmiş fotoğrafların sizi farklı bir atmosferde hissettireceğinden şüpheniz olmasın.
Profesyonel bir fotoğrafçıdan yana tercihinizi kullandıysanız, fotoğrafçınızla çekimlerden önce görüşerek ne tarz çekimler istediğinizi belirtmelisiniz.

Nişan mekanı seçilirken, gelin ve damat adayının nasıl bir davet düzenlemek istediklerini iyi düşünmeleri gerekir. Eğer aileler arasında küçük bir nişan yapılmak isteniyorsa gelinin evi nişan için en uygun mekandır. Fakat daha fazla davetli düşünülüyorsa ev yerine küçük çaplı bir salon veya sosyal tesis tercih edilebilir.

Nişan mekanı seçildikten sonra davetli sayısı konusunda ciddiyetli davranmak gerekir. Davetlilere töreninizin nasıl bir ambiyans içerisinde geçeceği bildirilmeli ki, katılacak kişiler de ortama göre hazırlık yapmalıdır. Ayrıca çocuklu davetlilerin sıkıntı yaşamaması için palyaço ayarlanabilir. Böylelikle çocuklar palyaço ile vakit geçirirken aileleri de nişan töreninizin keyfini çıkarabilirler. Nişan için sade ya da düğün kadar gösterişli bir davet tercih edebilirsiniz. Hangisini seçereseniz seçin kıyafetleriniz o geceye özgü olmalıdır. Genellikle gelin adayları nişan törenlerinde abiye giymeyi tercih ederken damat adayları da takım elbise giyerler. Kıyafetlere özgü takılar, aksesuarlar, makyaj ve saç tasarımı ise göz ardı edilmemesi gereken en önemli noktlardandır. Yani tüm bunların nişanı düzenleyeceğiniz mekanla zıt olamaması için dikkat etmelisiniz. Aksi taktirde şatafatlı bir törende sade bir elbise ve takılar hoş olamayacağı gibi gibi tam tersi de uyumsuz olacaktır. Bu yüzden herşeyin en ince detayına kadar düşünülmesi gerekir. Unutmayın ki o gece size özel olacak ve hatırlanası bir gün olması için her şey sizin elinizde olacak.

Sayfamızda şehrinizde bulunan çeşitli moda evlerine, tasarımcılara ve birbirinden güzel nişan mekanlarına da ulaşabilirsiniz. Şimdiden mutluluklar...